Aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę w życiu każdego młodego człowieka – kształtuje w nim pewne postawy i umiejętności, ponadto doskonale rozwija. Systematyczny ruch ma wiele zalet i znacząco wpływa na zdrowie dzieci. Warto zatem dbać, aby pociechy miały na co dzień odpowiednią dawkę aktywności.

Dlaczego ruch jest tak ważny u dzieci?

Naturalną potrzebą dzieci jest ciągłe przebywanie w ruchu. Nic w tym dziwnego, ponieważ właśnie w ten sposób rozładowują nagromadzoną energię. Dodatkowo to świetny sposób na rozwój psychomotoryczny. Podczas aktywności fizycznej dzieci nabywają nowych, przydatnych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystują w życiu codziennym. To również dbałość o ich rozwój fizyczny i psychiczny oraz kondycję zdrowotną.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej?

Regularna aktywność fizyczna znacząco przyczynia się do prawidłowego rozwoju młodych osób:

  • pobudza układ nerwowy,
  • stymuluje pracę układu krążenia,
  • pozytywnie wpływa na rozwój mięśni, kości i stawów,
  • pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • poprawia wydolność organizmu,
  • zwiększa odporność dziecka, co zapobiega występowaniu różnych chorób.
akcesoria do wf dla dzieci

Podczas aktywności fizycznej ciało jest lepiej dotlenione, co przekłada się na lepszą koncentrację oraz zapamiętywanie. Systematyczny ruch to także dobre samopoczucie i redukcja nagromadzonych emocji.

Jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój i późniejsze życie?

Dzieciństwo to czas intensywnego rozwoju. W tym okresie aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. To, jakie umiejętności zdobędzie dziecko, będzie miało wpływ na późniejsze życie. Systematyczny ruch rozwija wiele kluczowych cech takich jak: kreatywność, odpowiedzialność, empatia czy poczucie własnej wartości.

Dodatkowo uczy współzawodnictwa, rywalizacji, poczucia wygranej i radzenia sobie z porażkami. Bezpośrednio wpływa to na zdolności społeczne. Wszystkie te cechy są niezwykle ważne w późniejszym życiu. Aktywność fizyczna kształtuje zarówno ciało, jak i umysł młodego człowieka.

Zabawy ruchowe – do wykorzystania zarówno w szkole, jak i w domu

  • Skakanka

Skakanie na skakance to jedna z ulubionych aktywności fizycznych – nie tylko dzieci, ale także i dorosłych. Z jej pomocą można ćwiczyć dosłownie wszędzie. Wystarczy niewielka wolna przestrzeń. Ten rodzaj aktywności posiada wiele zalet, m.in. wzmacnia mięśnie nóg, pomaga ćwiczyć koordynację czy poprawia wydolność organizmu. Na skakance można skakać obunóż, podskoczyć najpierw jedną potem drugą nogą lub skakać na jednej nodze.

Skakanka skóra 270cm HMS SK07

Skakanka to również świetny sposób na ćwiczenia zespołowe. Jednym z przykładów są skoki grupowe. Dwójka dzieci staje naprzeciwko siebie, trzymając skakankę za rączki, rytmicznie nią kręcąc. Trzecia osoba stara się ją przeskoczyć. Wymiana uczestników następuje w chwili, kiedy skakanka dotknie skaczące dziecko. W tej grze może uczestniczyć także czwórka dzieci, wtedy dwie osoby trzymają skakankę, a pozostałe próbują ją przeskoczyć.

  • Hula hop

Hula hop to zarówno przyrząd do ćwiczeń gimnastycznych, jak i zabawy zręcznościowej. Zadanie polega na tym, aby jak najdłużej utrzymać w ruchu kręcącą się obręcz, najczęściej wokół talii lub bioder. Z powodzeniem można także wykorzystać inne części ciała, np. ręce czy nogi. Hula hop wzmacnia mięśnie pleców, brzucha i bioder, uczy koordynacji ruchowej, pomaga w wyrobieniu prawidłowej postawy, poprawia kondycję, a także zapobiega nadwadze. Ta aktywność fizyczna sprzyja także zdrowej rywalizacji. Można zorganizować zawody na mistrza hula hop, czyli osobę, która najdłużej będzie kręcić obręczą na biodrach, ręce czy nodze. Toczenie hula również sprawia wiele radości dzieciom. Zabawa polega na popychaniu toczącego się koła do linii mety.

  • Zabawa w kolory

Dzieci najczęściej ustawiają się w kółku i rzucają do siebie piłką albo woreczkiem, wypowiadając przy tym kolor. Do zabawy potrzebna są minimum dwie osoby, jednak im więcej, tym weselej. Ta osoba, która złapię piłkę na hasło „czarny”, przegrywa. To świetna zabawa, która znacząco wpływa na refleks dziecka, a także poprawia jego koordynacje. Dodatkowo dostarcza dużo śmiechu i pozytywnych emocji.

Dzieci muszą się wyszaleć, ponieważ właśnie w ten sposób mogą prawidłowo się rozwijać, nabywać nowych umiejętności i uczyć współzawodnictwa. Aktywność fizyczna poprzez zabawę to świetny sposób na naukę i poznawanie swoich możliwości, co połączone jest z przyjemnością.