Regularna aktywność fizyczna powinna być nieodzownym elementem w życiu każdego człowieka. To świetny sposób nie tylko na spędzenie wolnego czasu, ale także na poprawę swojego zdrowia. Niestety z roku na rok przybywa dzieci, które zmagają się z nadwagą. Jednym z powodów jest niechęć do uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego.

Jakie są korzyści uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego?

Systematyczna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży. Wpływa ona pozytywnie na rozwój mięśni, stawów i kości, ponadto stymuluje układ krążeniowo-oddechowy oraz pobudza układ nerwowy i pokarmowy. Wszystko to przyczynia się do utrzymania kondycji, zdrowia oraz zachowania prawidłowej masy ciała. Dzieci, które mają odpowiednią dawkę ruchu, znacznie lepiej się rozwijają, poprawiają swoją sprawność, a także łatwiej radzą sobie w życiu codziennym.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do aktywności?

Z najnowszych danych wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Otyłość zwiększa prawdopodobieństwo występowania różnych chorób, w tym cukrzycy typu II i nowotworów. Dodatkowo młodzi ludzie zmagający się z nadwagą są narażeni na niewybredne komentarze ze strony rówieśników, co wiąże się z niską samooceną, izolacją oraz depresją. Właśnie dlatego warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, nie tylko poprzez uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego, ale także na co dzień.

Pachołek z otworami 38cm Legend

W jaki sposób zmotywować dzieci do ruchu?

Motywowanie uczniów do zwiększonej aktywności fizycznej jest niezwykle ważnym aspektem. Najważniejszym czynnikiem będą ciekawe i urozmaicone lekcje WF, dostosowane do wszystkich uczniów. Tutaj kluczowe jest, aby uwzględnić różne predyspozycje i możliwości podopiecznych – tak, aby każdy z nich mógł czerpać przyjemność i satysfakcję z lekcji. Warto na bieżąco doceniać postępy i zaangażowanie. Nie zawsze efekt jest najważniejszy, czasami o wiele istotniejszy jest włożony wysiłek i starania w osiągnięcie celu. Warto także ćwiczyć razem z dziećmi i na bieżąco zachęcać ich do wspólnej aktywności.

Co robić, aby lekcje były atrakcyjne?

Lekcje wychowania fizycznego mogą być urozmaicone na wiele sposobów. Jednym z przykładów jest szerokie zastosowanie muzyki. Może ona towarzyszyć podczas gry w piłkę lub zajęć sprawnościowych. Ciekawym pomysłem będą zajęcia fitness. Wzbogacone rytmiczną melodią znacząco zmotywują uczniów do ćwiczeń. Świetnym pomysłem będą także zajęcia zumby. Alternatywą do standardowych lekcji mogą być lekcję tematyczne, np. zdrowy kręgosłup, podczas których można wykorzystać m.in. szarfy do ćwiczeń. Zarówno dzieci, jak i młodzież chętnie uczestniczą w zajęciach z samoobrony, które również mogą okazać się trafnym urozmaiceniem.

Dlaczego wielu uczniów nie chce brać udziału w zajęciach?

Powodów, dla których uczniowie nie chcą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, jest wiele. Spośród nich można wymienić:

  • monotonne prowadzenie zajęć;
  • duch rywalizacji, który wygrywa z dobrą zabawą;
  • poczucie niższości po przegranej grze zespołowej;
  • niesprawiedliwy system oceniania, który jest niedostosowany do indywidualnych możliwości uczniów;
  • trudności w sprostaniu wymaganiom;
  • narażenie się na niepochlebne uwagi rówieśników;
  • lenistwo.

Dziewczyny wymieniają dodatkowe czynniki, które decydują o niechęci uczestnictwa w lekcjach WF, należą do nich: dolegliwości związane z miesiączkowaniem, niewystarczające warunki sanitarnohigieniczne, brak możliwości zachowania odpowiedniej higieny, kompleksy związane z wyglądem, możliwy dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem się, ponadto dbałość o swój nieskazitelny wygląd.

Piłka koszykówki ALLRIGHT Dunk (7)

Sposoby na odmienienie lekcji wychowania fizycznego

Chcąc, aby lekcje wychowania fizycznego były atrakcyjne, warto szczerze porozmawiać z uczniami na temat ich potrzeb i preferencji. Młodzi ludzie lubią wychodzić z inicjatywą i pomysłami, które później można zrealizować podczas zajęć. Podpowiedzą, co chcieliby robić na lekcjach WF, jak zmienić te dotychczasowe oraz co sprawia im przyjemność. Warto także szczerze porozmawiać z uczniami, którzy często nie chcą ćwiczyć i poznać prawdziwe powody. Dodatkowo należy przeprowadzić przegląd dostępnego sprzętu. Ten, który wyglądem daleki jest od pierwotnego stanu, należy wyrzucić, ponieważ nie zachęca on do aktywności. Warto podjąć próby pozyskania nowoczesnego wyposażenia, np. sprzętu lekkoatletycznego, które znacząco wpłynie na jakość lekcji WF. Dobrze jest także ćwiczyć razem z dziećmi i organizować różnorodne zajęcia, nie skupiając się jedynie na jednej czy dwóch dyscyplinach.

Lekcje wychowania fizycznego nie muszą kojarzyć się wyłącznie z graniem w piłkę. Przy odrobinie wysiłku i wdrożeniu świetnych pomysłów, można stworzyć ciekawe i zachęcające zajęcia, w których zarówno dzieci, jak i młodzież chętnie będą uczestniczyć.

Zobacz pozostałe wpisy: