Urazy sportowe dotyczą zarówno zawodowców, jak i amatorów. Niewłaściwe przygotowanie do treningu, zbyt duże aspiracje lub przeciążenie organizmu, skutkują uszkodzeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Kontuzje są problematyczne, ponieważ powodują ból i dyskomfort, wyłączają z możliwości uprawiania sportów, jak również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przyczyny oraz skutki mogą być różne. Jednak kluczowym aspektem jest wdrożenie skutecznego leczenia, w tym odpowiedniej rehabilitacji.

Jaką rolę odgrywa rehabilitacja w leczeniu i regeneracji sportowców po urazach?

W sytuacji, kiedy sportowiec doznaje kontuzji, niezwykle ważne jest wdrożenie stosownej rehabilitacji w momencie, kiedy stan danej osoby w pełni na to pozwala. To jeden z najważniejszych elementów usprawniania. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja stanowi fundament powrotu sportowca do pełnej sprawności oraz formy sprzed kontuzji. Pozwala to na możliwość dalszego treningu oraz startu w zawodach. 

Proces fizjoterapeutyczny obejmuje zazwyczaj szereg zabiegów, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia pacjenta. Mowa tutaj m.in. o krioterapii lub laseroterapii, jak również masażu leczniczym czy sportowym. Jednak najczęściej stosowana jest terapia manualna, która cechuje się szerokim zakresem leczniczym. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim u sportowców z urazami łokci czy kolan. Dodatkowo świetnie sprawdza się w leczeniu bólu pochodzenia kostnego, nerwowego, mięśniowego czy więzadłowego. Terapia manualna sprawdza się także w przypadku dyskopatii, bólu kręgosłupa, mrowieniu i drętwieniu kończyn oraz dolegliwościach o podłożu neurologicznym. 

Proces rehabilitacyjny rozpoczyna się od szczegółowych badań stanu danej osoby. Uraz musi być prawidłowo zdiagnozowany, aby móc zastosować odpowiednie leczenie. Ma to na celu wspomóc sportowca w powrocie do uprawiania sportu w możliwie szybkim czasie z zachowaniem skuteczności całego procesu, jak i bezpieczeństwa. 

Wałek do masażu roller

Jakie etapy wchodzą w skład rehabilitacji po kontuzjach?

Wdrożenie rehabilitacji po urazach sportowych najczęściej obejmuje 4 etapy. Pierwszy z nich odbywa się bezpośrednio po operacji kontuzji. Leczenie obejmuje wówczas zajęcia mające na celu uzyskanie pełnego zakresu ruchu w uszkodzonym miejscu, bez odczuwania dolegliwości bólowych. Drugi etap odbywa się w momencie, gdy sportowiec bez trudu wykonuje wszystkie codzienne czynności, jak również powoli wraca do aktywności fizycznej. Rehabilitacja pozwala na zwiększenie i utrzymanie ogólnej sprawności ruchowej, jednak bez obciążania kontuzjowanego miejsca. 

Trzeci etap przebiega od chwili pełnego wyleczenia uszkodzonej części ciała. W tym przypadku zastosowanie ma trening funkcjonalny, który obejmuje ćwiczenia ruchów typowych dla konkretnej dyscypliny sportowej. Czwarty etap następuje po powrocie do uprawiania sportu. W tym przypadku rehabilitacja opiera się na programach treningowych, wzmacniających całe ciało i zapobiegających ponownym kontuzjom. 

Jakie przyrządy wykorzystywane są w rehabilitacji sportowców?

Użycie konkretnych przyrządów czy akcesoriów uwarunkowane jest od umiejscowienia kontuzji. W leczeniu często stosuje się wałek do masażu roller, stabilizator, ściągacze elastyczne, piłki rehabilitacyjne czy poduszki sensoryczne. Swoje zastosowanie mają również specjalistyczne urządzenia takie jak: bieżnia rehabilitacyjna, masażer czy rotor. Wspomaganie procesu rehabilitacyjnego odpowiednio dobranymi przyrządami oraz sprzętem pozwala na uzyskanie lepszych efektów w krótszym czasie. Jednak kwalifikacja dodatków musi odbywać się pod nadzorem specjalisty.

Bieżnia rehabilitacyjna

Co zrobić, aby w przyszłości uniknąć urazów?

Chcąc na przyszłość zminimalizować ryzyko kontuzji oraz przyspieszyć proces pełnego powrotu do zdrowia, kluczowe jest przestrzeganie kilku wytycznych. Niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, które przyczyniają się do utrzymania elastyczności mięśni. Warto również stopniowo zwiększać obciążenia treningowe, by zapobiec przeciążeniu lub nadwyrężeniu mięśni. Istotna jest także zdrowa i zbilansowana dieta, jak również odpowiednie nawodnienie, które wpływają na szybszą regenerację organizmu oraz gojenie. Systematyczne wykonywanie masaży także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji. Istotny jest również odpoczynek, sen i regeneracja organizmu.

Każda osoba, która systematycznie ćwiczy bądź trenuje, musi liczyć się z ryzykiem kontuzji. To duży problem zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Urazy nie wyleczą się same, stąd też niezwykle ważna jest szczegółowa diagnostyka oraz wdrożenie stosownych metod leczenia. Niewątpliwie dużą rolę odgrywa rehabilitacja, która pozwala na szybszy, a przy tym bezpieczny powrót do pełni zdrowia.